Ženy, ktoré vládnu rumu a whisky
Vo svete alkoholového priemyslu v súčasnosti už nie je nijakou výnimkou, že na pozícii master blendera, teda človeka tvoriaceho finálnu zmes alkoholu, nájdete ženu. Naopak, čoraz viac svetových značiek do čela svojich spoločností stavia práve zástupkyne nežného pohlavia.
My sa v dnešnom blogu pozrieme na niektoré z nich, ktoré formujú chute známych rumov a whisky. Dozviete sa o tvorkyniach chutí rumov Appleton, Zacapa, Cihuatán, či whisky Johnnie Walker alebo Glenmorangie.
Rachel Barrie, master blenderka v Brown Forman
Obrázok hore: Dr. Rachel Barrie. Zdroj: forbes.com
Rachel Barrie je jedna z najuznávanejších svetových master blenderiek a je tiež známa ako "prvá dáma škótskej whisky". Má takmer 30 rokov skúseností v tomto odvetví a právom ju uznávajú aj jej kolegovia opačného pohlavia.
Rachel pôvodne vyštudovala chémiu, no časom sa jej kariéra začala vyvíjať viac smerom k whisky. Predtým, ako sa pridala ku spoločnosti Brown Forman, ktorá vlastní značky Benriach, GlenDronach, Glenglassaugh a ďalšie, pracovala pre ďalšie známe mená svetu whisky ako sú napríklad Ardbeg, Glenmorangie, či Bowmore.
Podľa jej vlastných slov počas svojej kariéry ochutnala viac ako 150 000 sudov whisky. Jej úspechy podčiarkuje aj zaradenie do Siene slávy škótskej whisky, čestný doktorát na Edinburgskej univerzite alebo funkcia "Keeper of Quaich", ktorá bola doposiaľ udelená iba zopár ľuďom za ich výnimočné prínosy v rámci výroby a propagácie škótskej whisky.
Joy Spence, master blenderka v Appleton Estate
Obrázok hore: Joy Spence. Zdroj: jis.gov.jm
Ďalšou výraznou osobnosťou vo svete alkoholu je nepochybne aj Joy Spence. Táto charizmatická pani stojí za chuťou jamajských rumov Appleton Estate. Joy sa k firme pripojila už v roku 1981, spočiatku pracovala ako chemička, časom sa však prepracovala až na pozíciu master blenderky. Na tomto poste pôsobí už od roku 1997 a v tej dobe bola jediná žena na tejto pozícii v celom alkoholovom priemysle.
Joy Spence sa podarilo vytvoriť mnoho blendov, vďaka ktorým sa značka Appleton Estate stala preslávenou vo svete rumu. Medzi inými je to napríklad 8 Y.O. Reserve alebo limitovaná edícia veľmi starého rumu 50 Y.O., ktorý je jedným z mála karibských rumov s týmto vekom, ktoré sa v súčasnosti predávajú.
Emma Walker, master blenderka pre Johnnie Walker
Obrázok hore: Emma Walker. Zdroj: diageo.com
Najlepšie priezvisko pre master blendera značky Johnnie Walker? No predsa Walker! Emma Walker síce nie je príbuzná zakladateľa značky, no musíme uznať, že táto kombinácia vyšla na výbornú. Na pozícii master blenderky vystriedala Emma po dlhých 40 rokoch svojho predchodcu Jim Beveridgea len nedávno, v januári 2022.
Ako sama hovorí: "Milujem experimentovanie a inovácie s chuťou a budem tvrdo pracovať na tom, aby som nielen pokračovala v poskytovaní bezkonkurenčnej kvality, ktorou sme povestní, ale aj v zavádzaní nových blendov, ktoré oslovia novú generáciu fanúšikov škótskej whisky."
Lorena Vasquez, master blenderka pre Ron Zacapa
Obrázok hore: Lorena Vasquez. Zdroj: epicureandculture.com
Medzi rumovými master blenderkami nemôžeme zabudnúť ani na Lorenu Vasquez, ktorá je zodpovedná za chuť rumov Zacapa. Táto nikaragujská hviezda rumovej scény je na svojom poste už viac ako úctyhodných 35 rokov! Je známa pre svoj prístup k blendovaniu, ktorý prekračuje normy. Lorena sa nebojí experimentovať a možno aj práve to je dôvod, prečo je dnes rum Zacapa taký populárny.
V jednom rozhovore Lorena Vasquez priblížila, ako veľmi cukrová trstina a rum z nej vyrobený ovplyvňoval jej život: "Už moja prababka vyrábala domáci destilát z cukrovej trstiny. Chodilo k nej mnoho ľudí, aby ho vyskúšali, bol naozaj dobrý. Môj otec zase dlhú dobu pracoval v cukrovare. No a v majskom kalendári je pri mojom dátume narodenia symbol cukrovej trstiny. Všetko v mojom živote je prepojené s rumom."
Gabriela Ayala, master blenderka pre Ron Cihuatán
Obrázok hore: Gabriela Ayala. Zdroj: about-drinks.com
Ron Cihuatán bola prvá značka rumu, ktorá vznikla v juhoamerickej krajine El Salvádor. Gabriela pri nej stojí už od samotného počiatku a aj vďaka svojmu vzdelaniu v chemickom inžinierstve sa mohla postaviť do tak dôležitej pozície, ako je master bledner.
Za svoj najväčší úspech Gabriela Ayala považuje práve to, že sa jej spolu s kolegami podarilo vytvoriť prvý 100% salvádorský rum, ktorý je celosvetovo uznávanou značkou. Začínali totiž doslova na holej pôde s takmer nulovými skúsenosťami a trvalo im 10 rokov, kým svetlo sveta uzreli prvé fľaše rumu Cihuatán. Dnes je tento rum veľmi vyhľadávanou značkou a ich limitované edície sa dokonca predávajú za omnoho vyššie ceny, ako tomu bolo pri ich uvedení na trh. Samozrejme, ak máte vôbec to šťastie a narazíte na nejakú z týchto fliaš v predaji.