Všetko, čo potrebujete vedieť o škótskej whisky
Aby ste mohli škótsku whisky skutočne oceniť a vychutnávať si ju všetkými zmyslami, oplatí sa spoznať ju aspoň trochu do hĺbky. Škótska whisky je dnes známa po celom svete, no jej začiatky vyzerali úplne inak. Rozvíjala sa vo veľmi skromných podmienkach už pred približne piatimi storočiami.
V tomto blogu nájdete užitočné fakty a návody, ktoré vám pomôžu k lepšiemu porozumeniu a potešeniu zo škótskej whisky. Spravte si pohodlie, začíname!
6 rýchlych faktov o škótskej whisky
- Každú sekundu zo Škótska vypláva približne 42 fliaš whisky
- V škótskych skladoch leží viac ako 20 miliónov sudov so zrejúcou škótskou whisky
- Celosvetovo sa vypije viac škótskej whisky ako americkej, kanadskej a írskej dokopy
- V regióne Škótska leží viac ako 130 destilérií
- Približne 20% celkového exportu jedla a nápojov Veľkej Británie tvorí škótska whisky
- Škótska whisky sa predáva na všetkých 7 kontinentoch, v roku 2016 bolo na Antarktídu doručených 15 000 fliaš
Čo je a čo nie je škótska whisky?
Odpoveď na túto otázku sa môže zdať celkom jednoduchá, no ak by sme chceli ísť viac do hĺbky môže sa pomerne skomplikovať. Pre naše účely ale úplne postačí vedieť, že whisky všeobecne je alkohol vyrobený iba za pomoci troch hlavných ingrediencií: rôzne obilniny, voda a baktérie spôsobujúce kvasenie.
Čo musí spĺňať škótska whisky špecificky určuje regulácia The Scotch Whisky Regulations, ktorá vyšla v roku 2009. Tá v skratke hovorí, že škótska whisky musí byť destilovaná v Škótsku a na jeho území musí tiež zrieť po dobu minimálne troch rokov v dubových sudoch. Zároveň určuje, že musí byť plnená do fliaš s minimálnym obsahom alkoholu 40%.
Pri fakte, že v Škótsku funguje viac ako 130 destilérií, musí byť každému jasné, že aj napriek prísnym reguláciám je stále priestor na prejavenie individuálneho charakteru každého výrobcu. Existujú množstvá chutí a vôní, ktoré iba čakajú, kým ich objavíte. Nižšie nájdete päť základných kategórií škótskej whisky.
Single Malt Scotch Whisky
Ide o whisky vyrobenú iba zo sladového jačmeňa, ktorá bola destilovaná u jediného výrobcu. Proces výroby prebieha kotlíkovou destiláciou v zariadeniach s názvom "pot still". Ide o ručne vyrábané medené kotle, ktoré sa tradične využívajú už dlhé stáročia. Škótska single malt whisky musí samozrejme tiež byť naplnená do fliaš na území Škótska.
Zo škótskych single malt whisky odporúčame pozrieť sa po niektorých výborných kúskoch od značiek ako Arran, Tomatin, Glenfiddich, či Laphroaig. Za zmienku tiež stojí Signatory Vintage.
Single Grain Scotch Whisky
Tento druh whisky je vyrobený zo zmesi sladového jačmeňa a iných obilnín, ktoré nemuseli prejsť sladovým procesom. Tiež platí, že musí ísť o whisky z jedinej destilérie, na jej výrobu však nemusí byť použitá iba kotlíková destilácia.
Známi zástupcovia tohto druhu sú napríklad whisky z destilérií ako Cambus, North Port British, či Cameronbridge.
Blended Scotch Whisky
Takmer 9 z 10 škótskych whisky, ktoré sa predajú celosvetovo tvorí presne tento typ. V podstate ide o zmes Single Malt a Single Grain whisky.
Určite poznáte značky ako Chivas Regal, Johnnie Walker alebo Ballantine's. To sú jedni z mála zástupcov tejto kategórie škótskej whisky.
Blended Malt a Blended Grain Scotch Whisky
Medzi blendovanými whisky sa niekedy tiež môžete stretnúť s pojmami Blended Malt Whisky alebo Blended Grain Whisky. Tiež ide o zmes whisky z viacerých destilérií, s tým rozdielom, že oproti klasickej blended whisky, tieto dodržujú pravidlo zmiešavania iba viacerých Single Malt alebo Single Grain whisky.
Zástupcom blended malt škótskej je napríklad whisky Monkey Shoulder.
Každý región ponúka svoj špecifický zážitok
Škótsko je oficiálne rozdelené na 5 regiónov: Campbeltown, Highland, Lowland, Islay a Speyside. Neoficálne sa zvykne pridávať ešte región Islands, ktorý referuje na destilérie ležiace na malých ostrovčekoch okolo Škótska.
Každý z regiónov ponúka rôzny uhol pohľadu na whisky. Nájdu sa aj destilérie, ktoré vybočujú z bežných charakteristík svojho regiónu, všeobecne však platí, že podľa toho, odkiaľ vaša škótska whisky pochádza, môžete už dopredu približne vedieť, aký druh chuťového zážitku máte očakávať.
Speyside
Región Speyside nesie meno podľa rieky Spey, ktorá ním preteká. Whisky z tohto regiónu sú známe skôr menej rašelinovým profilom, zato však bohato ovocným. Jablko, hruška, med, vanilka a korenie, tieto chute majú časté zastúpenie vo whisky z tohto regiónu. Časté je tiež dozrievanie v sudoch po sherry.
V našom e-shope nájdete napríklad whisky z destilérie Glen Moray prípadne whisky ako Aultmore 12 Y.O., či Signatory Mortlach 2009. Všetky pochádzajú z regiónu Speyside.
Lowland
Pre tento región sú charakteristické jemné a hladké whisky s uhladenou a elegantnou chuťou pripomínajúcou trávu, medovku, smotanu, zázvor, karamel, toast a škoricu. Tieto whisky sú často ľahšieho charakteru a ideálne sa hodia ako aperitív pred jedlom.
Ak chcete ochutnať whisky z tohto regiónu, skúste sa napríklad pozrieť na whisky Auchentoshan, často sa tiež môžete stretnúť s destilériou Bladnoch, či Daftmill. Do pozornosti dávame tiež dvanásťročnú whisky Glenkinchie 12 Y.O.
Highland
Oblasť Highland má obrovskú rozmanitosť chutí a výrazov svojej whisky. Od ľahších whisky až po slané pobrežné slady ponúka Highland kvalitnú škótsku pre všetky vaše chuťové preferencie.
Ak vás zaujíma charakter whisky z "vysočiny", môžete siahnuť napríklad po značke Edradour, ktorá ako jedna z posledných destilérií v Škótsku stále využíva tradičné postupy výroby. Ďalej spomenieme napríklad Glenmorangie, a tiež jednotlivé whisky ako Signatory Deanston 2007, Loch Lomond Inchmurrin 12 Y.O., či Dalmore 15 Y.O.
Campbeltown
Whisky z Campbeltownu sú rozmanité a plné chutí. Často majú robustný a bohatý charakter, v ktorom sa miešajú náznaky soli, dymu, ovocia, vanilky a karamelu.
Tu spomenieme napríklad whisky Glen Scotia.
Islay
Islay (čítaj [ajla]) je veľmi magický ostrov bohatý na rašelinu. Práve preto sa whisky pochádzajúce odtiaľto vyznačujú práve svojim ohnivo-dymovým a rašelinovým charakterom. Ten získavajú sušením jačmeňa nad zapálenou rašelinou.
Známymi zástupcami oblasti Islay sú napríklad Ardbeg, Bruichladdich, Bunnahabhain, Caol Ila, či Laphroaig.
Správny pohár pre správnu príležitosť
Výber toho správneho pohára pre rôzne typy príležitostí spraví markantný rozdiel. Degustáciu na úrovni je vhodné doplniť aj pohárom, ktorý je špeciálne vyrobený pre tento účel, a zase naopak, pre bežné pitie na bare s priateľmi postačí aj niečo obyčajnejšie.
Pohár Glencairn
Glencairn je oficiálnym pohárom na degustáciu škótskej whisky. Jeho tvar umožňuje zachytiť a koncentrovať vône na jeho vrchnej časti, čím sa pre vás značne uľahčí rozoznanie rozmanitých vôní. Je ideálny na formálnu degustáciu, alebo pre ľudí, ktorí si chcú svoju whisky užiť na úrovni.
Pohár Copita
Copita je pohár vychádzajúci zo španielskej tradície ochutnávania sherry. Je to obľúbený pohár master distillerov, blenderov a znalcov po celom svete. Podobne, ako pri pohári Glencairn, aj Copita vďaka svojmu tulipánovému tvaru koncentruje vône na svojom vrchole.
Ostatné poháre
Z ostatných, bežnejších pohárov môžeme spomenúť ešte klasický tumbler, u nás známy aj ako "whiskáč" alebo jednoducho pohár na whisky. Tento typ pohára paradoxne neponúka až tak ideálne možnosti v porovnaní s vyššie spomínanými pohármi. Ak ale preferujete piť nie veľmi náročné whisky, môže vám dobre poslúžiť. Ideálne sa hodí pre "whisky on the rocks", teda whisky s ľadom.
Ako sa pije škótska whisky?
Tradičné ochutnávky whisky sú skvelým spôsobom, ako si vychutnať tento prémiový remeselný alkohol a vžiť sa do celej jej komplexnosti. Existuje nespočet spôsobov, akými môžete pristupovať k ochutnávaniu whisky. Spravidla platí, že čím viac zmyslov zapojíte, tým väčší bude váš pôžitok.
Ako správne piť (nielen) škótsku whisky? Jediná odpoveď neexistuje, no môžete si dať poradiť od profesionálov. Takýto postup odporúča Asociácia škótskej whisky.
1. krok: sluch
Možno si myslíte, že počuť škótsku whisky je ťažké, no každé otvorenie novej fľaše začína zvukom vytiahnutia štupľa. Je to zvuk, ktorý sa spája s výnimočnými príležitosťami, oslavami rôznych úspechov, či narodeninami. Začnite svoju ochutnávku už tu a vnímajte krásu tohto špecifického zvuku.
2. krok: zrak
Po naliatí si vezmite pohár do ruky a dobre sa naň pozrite. Farba whisky vám môže dať informácie o dĺžke jej zrenia alebo o typoch sudov, ktoré na zrenie boli použité. Skúmať môžete tiež jej čírosť, prípadne kalnosť a odlesky farebnej škály.
Pri rozvírení whisky v poháriku sa dajú pozorovať aj jej "nožičky". Sú to jednotlivé kvapky whisky, ktoré stekajú späť do pohára. Drží sa whisky na stranách pohára iba krátko, alebo steká pomaly smerom dole? Drží sa v celku ako jedna tekutina alebo sa rozdeľuje na mnoho menších kvapôčiek?
V zásade platí pravidlo, že čím vyšší je obsah alkoholu, tým viac nožičiek sa bude formovať. Taktiež čím dlhšie whisky zrela v sude, tým viac sa budú nožičky separovať a tvoriť menšie zoskupenia.
3. krok: čuch
Hovorí sa, že správny master distiller zvládne posúdiť whisky iba podľa čuchu. Ak sa vám to ale zdá príliš náročné, nezúfajte. Tieto zručnosti sa dajú vytrénovať a časom sa môžete prepracovať k rozpoznávaniu tých najrôznejších vôní. Dobre na to poslúžia ak tzv. koliečka vôní a chutí, alebo "tasting wheel". Sú to pomôcky, kde nájdete vypísané celé palety rôznorodých vlastností whisky. Jedno také koliečko nájdete napríklad tu.
Skúste tiež whisky nechať chvíľu naliatu vo vašom pohári. Keď sa k nej po pár minútach vrátite, možno s prekvapením zistíte, že sa jej vôňa vyvinula. To je veľmi častý jav. Niektorí ľudia dokonca tvrdia, že koľko rokov má whisky, toľko minút by mala stráviť v poháriku, aby sa vyvinul jej pravý aromatický potenciál.
4. krok: chuť
Pri ochutnaní nechajte whisky pokryť celý povrch vášho jazyka. Chvíľu ju podržte v ústach, prevaľujte jazykom a skúmajte všetky chute, na ktoré narazíte. Tie sa môžu líšiť od vôní, ktoré ste cítili v predchádzajúcom kroku. Po prehltnutí a výdychu prichádza záver whisky, ktorý tiež zohráva svoju úlohu a dopĺňa váš chuťový zážitok.
Je pre vás whisky príliš silná? Žiadny problém! Pri vyšších obsahoch alkoholu je úplne v poriadku pridať do nej pár kvapiek čistej, primerane chladnej a neperlivej vody. Často sa stáva, že po takomto zriedení whisky lepšie odhalí svoje chute a viac sa vám "otvorí".
5. krok: hmat, dotyk
No a na záver vnímajte, aké chute sa dotkli vašich úst, a aký pocit zanechala whisky na vašom jazyku. Zostávajú chute vo vašich ústach dlho alebo sa rýchlo vytratia?
Spoznávanie škótskej whisky je dlhá ale krásna cesta
Ak ste sa dočítali až sem, gratulujeme vám! Spravili ste výborný krok k vášmu lepšiemu poznaniu sveta škótskej whisky. Jej spoznávanie je dlhá, ale krásna cesta, ktorá vás rozhodne nebude nudiť!
Ak vás zaujali niektoré z odporúčaných fliaš v tomto blogu a rozhodnete sa objednať si ich, budeme radi, keď sa s vašim zážitkom podelíte na našich sociálnych sieťach! Stačí keď nám napíšete správu alebo označíte niektorý z našich profilov na Facebooku či Instagrame Alko90.sk a my si vás už nájdeme.