Report z pivníc Plantation: ochutnali sme rum priamo zo sudu!
Spoločnosť Maison Ferrand, ktorá vlastní značky ako Plantation Rum, Citadelle Gin, či Ferrand Cognac, každoročne organizuje Single Cask Program, v ktorom si zástupcovia jednotlivých krajín vyberajú sudy rumov Plantation. Tie sa následne plnia do fliaš ako špeciálne limitované edície určené pre dané krajiny.
My sme začiatkom februára 2022 strávili dva dni v úžasných priestoroch centrály Maison Ferrand vo francúzskej oblasti Cognac. Tam prebiehal aj výber spomínaných sudov, no nielen to. Okrem ochutnávania rumov sme tiež videli priestory, kde sa vyrába koňak Ferrand, gin Citadelle a zavítali sme tiež do kúzelného dobového sídla rodiny Ferrandovcov.
Plantation Single Cask Program
Hlavným cieľom našej cesty bol výber sudov pre tohtoročnú edíciu Single Cask rumov Plantation. Ochutnali sme 6 rôznych vzoriek priamo zo sudov, z ktorých sme sa snažili pre vás vybrať tie chuťovo najzaujímavejšie. Bola to skvelá skúsenosť, ktorá sa človeku nenaskytne každý deň.
Nechceme veľmi prezrádzať a kaziť vám prekvapenie, ale najviac nás oslovili dva sudy, jeden z Jamajky a ten druhý z Panamy. Obidva boli úžasné! Svojimi rozličnými chuťami oslovia ako milovníkov sladších, tak aj suchších rumov. Už sa tešíme, kedy ich budete môcť ochutnať!
Samotný sklad, v ktorom sme boli má asi 2000 m2 a je zaplnený iba sudmi určenými pre edíciu Single Cask. O poschodie nižšie sa nachádzali ešte väčšie poklady. Zrelo tam iba pár vzácnych sudov, niektoré z nich boli jediné svojho druhu na svete!
Nižšie nájdete video priamo od Plantation:
Koňakové pivnice Ferrand
Čo by to bolo za návštevu oblasti Cognac bez nahliadnutia do výroby tohto unikátneho druhu alkoholu. Po krátkej ceste autom z dedinky Sezonzac do Angeac - Champange sme dorazili do destilérie kde sa vyrába samotný Ferrand Cognac.
Tu sme mali možnosť si zblízka prehliadnuť impozantné destilačné prístroje zvané "pot still". Tie sú tradične používané pri destilácii vykvasenej hroznovej šťavy - základného materiálu používaného na výrobu koňaku. Zaujímavosťou tejto destiérie je, že slúži pre viacerých výrobcov koňaku, značka Ferrand tu ale má samostatné miestnosti kde dozrievajú ich sudy.
Počas ochutnávania koňakov sme tiež mali možnosť porovnať dva typy dozrievania. Pri prvom z nich sudy ležia na betónovej podlahe, pri druhom zase priamo na hlineno-kamennom základe budovy. Neverili by ste, aký veľký rozdiel dokáže takáto malá zmena spraviť! Aj taký detail, ako podklad sudu vie ovplyvniť finálne chuťové vlastnosti koňaku.
Obrázok hore: destilačný prístroj používaný na výrobu koňaku Ferrand
Manoir de Mademoiselle
Ak by sme mali vyzdvihnúť jedno miesto z našej návštevy oblasti Cognac, tak by to bol určite Manoir de Mademoiselle. Tento dom bol postavený v roku 1861 v samotnom srdci Grande Champagne. Prebývali tu posledné tri generácie rodiny Ferrandovcov vrátane úplne poslednej zástupkyne rodu, Henrietty, ktorá bola zároveň poslednou osobou obývajúcou priestory tohto domu.
Autentická história je tu cítiť z každej miestnosti či už vďaka úžasnému dobovému nábytku, originálnemu zariadeniu domu, či vypreparovaným zvieratám odkazujúcim na ZOO, ktorá sa na pozemku okolo domu nachádzala v 19. storočí. Zážitkom bolo tiež vidieť pôvodné maľby na stenách, z ktorých vychádzajú aj dizajny súčasných fliaš koňaku Ferrand.
Obrázok hore: dobové zariadenie miestností v Manoir de Mademoiselle
Destiléria Citadelle
Poslednou zastávkou našej cesty bola destiléria, kde sa vyrába gin Citadelle. Nachádza sa na pozemku sídla spoločnosti Maison Ferrand, pri barokovom zámku Chateau de Bonbonnet. Destiléria otvorila svoje brány iba v polovici októbra 2021, takže pri vstupe sme ešte stále mohli cítiť arómu novosti. Interiér pôsobil veľmi usporiadaným dojmom a v kombinácii s novučkými medenými destilačnými prístrojmi v nás zanechal pocity úžasu.
Obrázok hore: interiér destilérie Citadelle
Priamo pred budovou je borievkový sad, kde si spoločnosť pestuje vlastné borievky, základnú surovinu na výrobu ginov Citadelle. Aktuálne v sade rastie 700 borievkových kríkov, plánom je však dostať sa až na číslo 6000! Okrem borievok sa pri výrobe používa aj celá paleta ďalších bylinných ingrediencií, mimo iné rôzne koreniny, alebo melóny či citrusy.
Obrázok hore: jeden zo 700 borievkových kríkov v sade pred Chateau de Bonbonnet