Tatranský čaj a Frndžalica: Spoznajte tajomstvá nášho prémiového slovenského alkoholu
Tatranský čaj a Frndžalica: Spoznajte tajomstvá nášho prémiového slovenského alkoholu
Tradičný stereotyp hovorí, že Slováci pijú radi a pijú veľa. Podľa reportu Svetovej zdravotníckej organizácie je tento stereotyp naozaj pravdivý. Slovensko sa v priemernej ročnej konzumácii alkoholu umiestnilo na desiatom mieste zo všetkých svetových krajín, čo je nie veľmi lichotivý výsledok. Keď existuje dopyt, spravidla existuje aj ponuka a alkohol, ktorí Slováci tak ľúbia, musí teda niekto aj vyrábať. Dnes si prečítate o success story dvoch výnimočných kvalitných alkoholických nápojov – Tatratea a Frndžalica, ktoré sa popri borovičke stali jednými z najväčších podkladov slovenského liehovarníctva.
Tatranský čaj alebo Tatratea - slovenský zázrak z hôr
História Tatranského čaju - Tatratea
Tatranský čaj je hlboko zakorenený v slovenskej histórii. Ľudia spod Tatier si každú radostnú aj menej radostnú chvíľu spríjemňovali pohárikom, pričom väčšinou išlo o niečo ostré. Slovenskí horali využívali alkohol nielen na zábavu, ale aj na domácu medicínu a ak bol niekto doma chorý, zaliali mu liečivé bylinky horúcou vodou, pridali domácu pálenku, cesnak, med a cibuľu. Tak vznikol čaj. Teda aspoň tak ho v tom čase volali našinci, ktorí si jeho liečivé účinky nevedeli vynachváliť. Čas plynul, doba a ľudia sa menili, ale čaj ostával, pričom za ostatných 60-70 rokov sa stal populárnou pochúťkou na tatranských horských chatách a tak čaju prischol prívlastok tatranský. Každý chatár mal na tatranský čaj svoj vlastný, unikátny recept a možno práve to lákalo návštevníkov a turistov ochutnať ho.
Čaj sa na Slovensku pil od nepamäti pri veselých aj menej radostných chvíľach. Zdroj: Tatratea
Novodobý Tatratea
Postupne sa začal tatranský čaj vyrábať a fľašovať vo veľkom. Výnimočným ho však spravil až rebranding tatranskej destilérky Karloff, ktorý sa udial v roku 2008. V likérke sa držali tradičných receptúr, vybrali z nich to najlepšie, pridali niečo zo svojho srdca a tak vznikol Tatratea, ktorý je úspešný na celom svete nielen vďaka výnimočnej chuti, ale aj farebnému dizajnu svojich fliaš.
Tatratea vyhráva ceny doma aj v zahraničí. Zdroj: Tatratea
Ľudia z celého sveta veľmi radi objavujú a častokrát aj zbierajú nové príchute Tatratea. Doposiaľ destilérka Karloff vyrobila tri série, kde môžu ľudia ochutnať rôzne príchute a druhy Tatratea od originálu až po menej tradičné chute ako napríklad kokos. Základ však vždy tvoria 3 hlavné ingrediencie – čierny čaj, dubové hobliny a bylinky, ktoré sa dvoj- alebo aj trojnásobne macerujú. Po destilácii všetky ingrediencie spoločne zrejú po dobu dvoch mesiacov a pôsobením času a kyslíka sa premiešajú do ideálnej konštelácie. Následne, po zmiešaní všetkých prísad, ingrediencií a čistej tatranskej vody sa ručne plní do dizajnových fliaš.
Zaujímavosťou je, že Tatranský čaj nemá jednotné percento alkoholu. V širokom spektre nájdete Tatratea Milk & Tea 17% až po Tatratea Outlaw 72% pre tých najostrejších. Približne pol roka sa vyrábal aj tatranský čaj so stupňovitosťou 82%. Ten však už nespadal do kategórie pitných a tak sa destilérka, napriek enormnému záujmu, rozhodla s jeho výrobou prestať. Najpopulárnejším však dlhodobo ostáva Tatratea Original 52%.
Všetky druhy Tatratea. Zdroj: Tatratea
Ako si najlepšie vychutnať Tatratea
Tatratea si najlepšie vychutnáte ľadovo vychladený z originálneho pohára, ideálne s úsmevom a výhľadom na krásne slovenské hory. Čaje s nižším percentom alkoholu si určite užijete aj v miešaných drinkoch.
Frndžalica
Ďalším úspešným príbehom, ktorý môžeme zaradiť do kategórie slovenský sen je Frndžalica. Prečítajte si o príbehu mýtického nápoja, ktorý oživili Slováci a zožali s ním na trhu obrovský úspech.
Príbeh Frndžalice
Asi každý pozná kultový slovenský film Pacho Hybský zbojník, kde v v hlavnej úlohe Pacha Matrtaja exceloval Jozef Króner. Pacho ako vedúci zbojníckej družiny vo filme pil záhadný, nápoj zvaný frndžalica, ktorý bol tak ostrý, že vo filme doslova vybuchoval.
Pacho pije Frndžalicu. Zdroj: Youtube
To dokázal využiť tvorca Frndžalice Jozef Farský, inak veľmi sympatický pán, ktorý názov prebral a dal mu doslova nový šat. Tak vznikla v roku 2016 novodobá Frndžalica, ktorá si vďaka svojmu originálnemu baleniu, ale hlavne kvalite svojho obsahu získala popularitu na celom Slovensku a predali sa jej desiatky tisíc fliaš.
Čo je vlastne Frndžalica?
Keď sa povie Frndžalica, väčšina z nás nevie, čo si má pod týmto názvom predstaviť. My vám prezradíme, z čoho sa vyrába, ako zrie a čo všetko Frndžalica zažije predtým, ako sa dostane k vám na stôl.
Čo je na Frndžalici asi najdôležitejšie je fakt, že je to poctivý destilát bez akýchkoľvek prísad a prímesí, vyrobený z tých najkvalitnejších slovenských surovín. Základom je zmes slovenského obilia, ktorá sa vydestiluje na 75 percent alkoholu. Následne, surová frndžalica putuje do kvalitných dubových sudov o objeme 200 litrov, kde zreje po dobu dvoch rokov. Po vyzretí a „zaplatení“ anjelskej dane má Frndžalica približne 67 percent. Posledným krokom je pridanie kvalitnej, čistej, pramenitej a hlavne slovenskej vody, ktorou sa dosiahne objem alkoholu 50 percent. Takáto 50-percentná Frndžalica sa následne ručne plní do krásnych fliaš, z ktorých si ju môžeme vychutnať. Každá fľaška je zabalená v štýlovom kartónovom balení, na ktorom nájdete texty Mor ho! a slovenskej hymny. Okolo hrdla fľaše je omotaný darček, ktorý poteší všetkých nebojácnych, poctivých a čestných chlapov – prívesok v tvare zubu na koženej šnúrke.
Frndžalica: 50-tka pre tých najodvážnejších
Ako Frndžalica chutí?
Predtým, ako sme Frndžalicu degustovali, nevedeli sme si ani predstaviť, aká chuť na nás čaká. Musíme povedať, že prekvapila a to veľmi pozitívne. Farba je svetlo-zlatistá a po ovoňaní ucítite zmes obilia s jemnými náznakmi vanilky. Čo nás však prekvapilo najviac bola jej príjemná chuť. Na jazyku vás pohladí niečo medzi kvalitnou whisky a jemnou domácou pálenkou s podtónmi vanilky a čokolády. Odporúčame ju vychutnať vychladenú, bez ľadu alebo s ľadom v kruhu priateľov a rodiny.