Gin tonic: Viete, odkiaľ prišiel nekorunovaný kráľ miešaných drinkov?
Gin Tonic je bez pochýb jedným z najpopulárnejších miešaných drinkov súčasnosti. Hoci sa mnohí domnievajú, že Gin Tonic vznikol v Británii, jeho pôvod treba hľadať na opačnej strane sveta - v Indii.
Poďme na to ale pekne po poriadku. O vzniku samotného ginu sa viedli už mnohé debaty. Vo všeobecnosti sa však vynález tohto alkoholického nápoja pripisuje doktorovi Franciscus Sylvius z Holandska. Práve on zrejme ako prvý vynašiel v 17. storočí gin ako taký a pôvodne ho predpisoval svojim pacientom na liečbu problémov s krvným obehom.
Ako si Veľká Británia zamilovala gin až príliš
Gin si však postupne našiel svoju cestu aj do Veľkej Británie, kde sa najmä vďaka svojej nízkej cene stal mimoriadne populárnym medzi bežným obyvateľstvom. Už napríklad v roku 1750 sa ho len v Londýne ročne vypilo viac ako 11 miliónov galónov - čo je viac ako 50 miliónov litrov ginu ročne. Keďže Londýnčania ginu podľa štátu holdovali až príliš, prišli nariadenia, ktoré jeho konzumáciu značne znížili. Približne v polovici 19. storočia už bol gin v Británii považovaný nie za nápoj chudobných robotníkov, ale za nápoj gentlemanov z lepšej spoločnosti.
Obrázok hore: dobová rytina zobrazujúca situáciu v Anglicku počas tzv. "ginovej epidémie"
Gin Tonic ako liek na maláriu či morskú chorobu
V roku 1857 Britské impérium prevzalo moc nad Indiou a čoraz viac Britov sa rozhodlo odsťahovať na miesto s teplejšou klímou a príjemnejším počasím. Britskí imigranti však často zápasili s ochoreniami, na ktoré doma neboli zvyknutí. Často ich trápila malária či morské choroby, ktoré sa hlásili o slovo najmä počas zdĺhavej cesty do teplejšej Indie. Čo bolo ideálnym liekom na obe ochorenia? Bol to práve Gin Tonic.
V polovici 19. storočia tonic chutil trocha inak, ako ho poznáme dnes. Obsahoval oveľa viac chinínu - extrakt z chinínovníka - strom rastúci v Južnej Amerike. Pôvodní obyvatelia Južnej Ameriky chinínovník nazývali aj „stromom horúčky“, pretože jeho kôra dokázala zastaviť zimnicu. Kôra z chinínovníka sa do Európy dostala ešte v prvej polovici 17. storočia, kedy sa ukázalo, že dokázala bojovať aj s maláriou. Preto netrvalo dlho a vznikla tonicová voda s vysokým obsahom chinínu.
Gin Tonic vznikol preto, lebo ľuďom samotný tonic nechutil
Aj preto sa tonic stal nevyhnutnou výbavou každého britského imigranta či vojaka, ktorý v tom čase žil alebo pracoval v Indii. Problémom však bolo, že chuť tonicu bola príliš horká a výrazná. Briti však rýchlo prišli na to, že doň stačí pridať gin, cukor/limetku, ľad a citrón a chuť tonicu je zrazu jemnejšia. A Gin Tonic bol na svete.
Zvyk miešať si tonic s ginom, cukrom či citrusmi sa razom rozšíril aj späť do Veľkej Británie a odtiaľ postupne aj do celého sveta. Dnes, našťastie, tonic neobsahuje toľko chinínu ako kedysi a navyše je možné zakúpiť si ho v mnohých príchutiach. Rovnako ako aj gin. Aj v ponuke Alko90.sk by ste našli viacero ochutených ginov, ktoré dodajú vášmu Gin Tonicu unikátnu chuť.
Hoci ľudia sa budú asi večne sporiť o tom, či je v Gin Tonicu lepší citrón, limetka alebo uhorka, isté je len to, že od svojho vzniku Gin Tonic stále naberá na popularite a hoci dnes už možno nevylieči maláriu či morskú chorobu, určite je skvelým spoločníkom počas osláv, večierkov či pokojného večera stráveného pred televíziou.