Ako sa páli domáci alkohol z ovocia?
Máte za domom sad plný chutných jabĺk? Alebo vám na záhrade rok čo rok zarodia sladké slivky a vy uvažujete, ako ich využiť? Ak vám niekedy napadlo, že by ste si doma vyrobili zopár litrov kvalitnej domácej pálenky, čítajte ďalej.
Čo je to pálenka?
Pálenka alebo inak aj destilovaný alkohol je výsledkom dvoch procesov: fermentácia - teda kvasenie a destilácia. Základným materiálom potrebným na výrobu domácej pálenky je najčastejšie ovocie (slivky, marhule, hrušky, borievka a pod.), zrno, prípadne rastlinná šťava s obsahom škrobu.
Je domáce pálenie na Slovensku legálne?
Hoci to nie je tak dávno, odkedy sa na Slovensku uvažovalo o úplnom zákaze domáceho pálenia, momentálne je domáce pálenie alkoholu na Slovensku legálne. Avšak, treba splniť niekoľko podmienok.
Alkohol môže na Slovensku páliť len osoba, ktorá má viac ako 21 rokov a je bezúhonná. Vyrobený destilát (pálenka) musí obsahovať menej ako 86 % etyl alkoholu. Maximálny povolený objem vyrobenej pálenky je 25 litrov na fyzickú osobu na rok.
Na domáce pálenie je potrebná registrácia
Domáca pálenka sa môže vyrábať v maximálne 100-litrovom certifikovanom zariadení, ktoré vlastní registrovaná osoba. Pálenie môže zároveň prebiehať iba v mieste trvalého pobytu registrovanej osoby. Ovocie alebo iný vstupný materiál použitý na výrobu pálenky zároveň musí byť dopestovaný vlastnoručne vo vlastnej záhrade.
Domáca pálenka zároveň nesmie byť ďalej predávaná. Takisto je tu viacero povinností pre fyzickú osobu, ktorá sa rozhodne páliť alkohol. Najprv musí nahlásiť nadobudnutie destilačného zariadenia príslušnému ministerstvu, následne sa prihlásiť na colný úrad, ktorý jej povolí použitie destilačného zariadenia a kontroluje aj vyrobený destilát.
Ako sa páli domáci alkohol?
Keď ste už úspešne absolvovali všetky byrokratické nevyhnutnosti, môžete sa pustiť do prvého pálenia. Základom pálenia alkoholu je predovšetkým kvasenie. Ide o čisto prírodný proces - rozklad organického materiálu na sacharidy. Na kvasenie sú potrebné len 2 ingrediencie: sacharidy a kvasinky. Na kvasenie potrebujete mať vopred pripravený kvas. Ten pozostáva vždy len z jednej odrody ovocia (napr. jablká golden delicius).
Proces pálenia ovocia prebieha v 3 základných krokoch:
- Kvasenie - kvasenie je riadené, počas kvasenia sa reguluje teplota, pH (kyslosť kvasu), pridávajú sa vyšľachtené špeciálne kvasinky a pod.
- Destilácia
- Dozrievanie - hotový destilát potrebuje svoj čas, aby sa zjemnila jeho ostrá chuť.
Medzi najčastejšie druhy ovocia, ktoré sa na Slovensku pália aj v domácich páleniciach, patria jednoznačne slivky, marhule, hrušky, jablká. Populárna je však napríklad aj borievka. Domáce pálenie môže mať svoje čaro a pozitíva, no kým splníte všetky legislatívne podmienky, mnohých to odradí. Ak by ste si radi vychutnali kvalitnú pálenku, pozrite si ponuku ovocných destilátov v našom e-shope Alko90.sk.
Nájdete u nás tie najpopulárnejšie značky a druhy destilátov, ako sú borovička, hruškovica, slivovica, marhuľovica či grappa.